Uluslararası Organizasyon Bülteni | Temmuz 2019

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in özel danışmanı Najat Rochdi, Suriye’de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde sivillere ve sağlık kuruluşları da dahil sivil altyapı tesislerine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini belirterek, bu saldırıların savaş suçu teşkil edebileceği uyarısı yaptı.

AB Komisyonu, Türkiye’deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programına (FRIT) ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için kurulan fona sağlık, sosyo-ekonomik destek ve belediye altyapısı gibi alanlara harcanmak üzere 1,41 milyar avroluk kaynağın tahsis edildiği bildirildi.

29 NATO Müttefik ile Rusya’yı bir araya getiren NATO-Rusya Konseyi, 5 Temmuz 2019 Cuma günü Brüksel’de, Ukrayna’yı, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı ve şeffaflığı ve risk azaltma konusunu görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi. Bu, bu yıl NATO-Rusya Konseyi’nin ikinci toplantısıydı. Toplantıya başkanlık eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg şunları söyledi: “Tartışmamız açık ancak gerekliydi. Müttefikler ve Rusya temelde farklı görüşlere sahipler ancak diyaloğumuzu sürdürmeye kararlıyız ”dedi.

Uluslararası Organizasyon Bülteni | Temmuz 2019
Bültene ulaşmak için | Tıklayın