Ülke Raporları | Güney Afrika

Coğrafi Konumu ve Demografik Yapısı : Afrika’nın en güney ucunda bulunan ve adını konumundan alan Güney Afrika; Namibya, Botswana, Zimbabve, Mozambik ve Swaziland’la sınır komşusudur. Güney Afrika topraklarınca çevrili bağımsız Lesotho devleti ülkenin doğu kısmında yer alır. Atlas ve Hint Okyanuslarına sınırı bulunur.

2020 rakamlarında nüfusu 59 milyon olan Güney Afrika, dünyanın en kalabalık 25. ülkesi olup nüfus bakımından dünyanın %0,76’sına tekabül etmektedir.4 Nüfus artış hızı %1,358 olan ülkede ortalama yaşam süresi kadınlar için 67,3, erkekler için 60,4, nüfusun geneli için ise 63,8 yıldır. Nüfusun %67’si şehirlerde, %33’ü köylerde yaşamaktadır. Ülkenin nüfus bakımından en büyük şehirleri Cape Town (3,4 milyon), Durban (3,1 milyon) ve Johannesburg’tur (2 milyon).

Siyasi Yapısı : Güney Afrika’nın resmi adı Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Üç başkenti olup bunlardan Cape Town yasama, Pretoria yürütme, Bloemfontein yargı kollarında ülkenin başkentidir. Yönetim şekli demokratik cumhuriyettir. Cape Town’da bulunan parlamento Milli Meclis ve Ulusal Eyaletler Konseyi olmak üzere iki kamaraya ayrılır.

Meryem SEZGİN | UGSAM Araştırmacısı | Kasım 2020
Yazının tamamına ulaşmak için | Tıklayın

Yorum ekle