Press ESC to close

İsrail’le yapılacak enerji anlaşması Filistin’le yapılsın!

BEKİR SITKI ŞİRİN – UGSAM

Filistinli Müslümanlara yönelik türlü zulümlerde bulunan ve katliamlara doymayan işgalci İsrail rejimi gasp ettiği Filistin gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlamak istiyor. İsrail’i güçlendirecek ve Filistin’deki işgalin ömrünü uzatacak projenin akamete uğraması büyük önem arz ediyor. Filistin için felaket niteliğindeki projenin muazzam bir alternatifi de bulunuyor. Buna göre Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki anlaşmasının aynısı Türkiye ile Filistin arasında da yapılabilir. Böylece hem İsrail’e büyük bir darbe vurulur hem de Filistin gaz tedarikçisi konumuna getirilir.

Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasındaki ilişkiler son süreçte iyice artmıştı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na (BMGK) katılmak üzere gittiği New York’ta İsrail rejimi Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir araya gelmişti. Temel olarak enerji konusunun ele alındığı görüşmede Erdoğan ve Netanyahu’nun karşılıklı ziyaretlerde bulunması da kararlaştırılmıştı.

HÜKÜMET PROJEDEN VAZGEÇMEZSE İSRAİL’İN ÖMRÜ UZAR

Ankara ile Tel Aviv arasındaki normalleşme sürecinin odak noktasında enerji konusu yer alıyordu. Buna göre İsrail rejimi, gasp ettiği Filistin gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç edecek ve böylece gaz tedarikçisi durumuna gelecek. İsrail’in söz konusu planı Gazze’deki soykırımın ardından zora girmiş olsa da söz konusu tasarının gerçekleştirilmesi halinde, Filistin üzerindeki İsrail işgalinin ömrü uzayacak. Zira bu proje İsrail’e stratejik açıdan büyük bir derinlik katacak ve böylece İsrail işgali daha da kalıcı hale gelecek.

İSRAİL ÇOK SAYIDA KAZANIM ELDE EDER

İsrail’in gasp ettiği Filistin gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç etmesi ve böylece gaz tedarikçisi konumuna gelmesi Siyonistler için çok sayıda kazanım elde etme anlamına gelecek. Projenin gerçekleşmesi halinde İsrail Avrupa ülkelerinin ekonomik partneri olacak. Bu durum durum ileriki süreçte Kudüs’ün Avrupa ülkeleri tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasına dahi yol açabilecek. Çünkü oluşacak şartlarda İsrail’in uluslararası arenada eli çok güçlenecek.

İSRAİL’İN TOPRAKLARIMIZDA GÖZÜ VAR

Ankara ile işgalci İsrail rejimi arasındaki gaz anlaşması projesinin hayata geçirilmesi halinde Türkiye kazanan değil kaybeden tarafta yer alacak. Türkiye belki kısa vadede ekonomik getirilere sahip olacak ancak uzun vadede topraklarında gözü olan İsrail’in elini güçlendirecek. Mavi Marmara’da vatandaşlarımızı, İskenderun’da askerlerimizi şehit eden İsrail, Arz-ı Mev’ud hayalleri kapsamında Türkiye topraklarına yönelik emellerini sürdürecek.

TÜRKİYE İSRAİL’E MUHTAÇ DEĞİL

Tükiye ile İsrail arasında planlanan ve Filistin için felaket niteliğinde olan projenin muazzam bir alternatifi var. Buna göre Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki anlaşmasının aynısı Türkiye ile Filistin arasında da yapılabilir. Böylece İsrail’e çok ağır bir darbe vurulur ve Filistin büyük bir kazanç sağlar.

FİLİSTİN GAZ TEDARİKÇİSİ OLUR

Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki anlaşmasının aynısının Türkiye ile Filistin arasında yapılması teknik olarak son derece mümkün. Görtüştüğümüz uzmanlar bu tezi doğrularken UGSAM’a konuşan bir uzman da “Söz konusu alternatif proje uygulanırsa Filistin Avrupa için bir gaz tedarikçisi durumuna gelir ki bu durum Filistin’in uluslararası arenada elini güçlendirir.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’E VERİLECEK EN İYİ CEVAP

Filistinli Müslümanlara türlü zulümler uygulayan ve kandan beslenmeye doymayan işgalci İsrail rejimine verilecek bu somut cevap büyük önem arz ediyor. Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki anlaşmasının aynısının Türkiye ile Filistin arasında yapılmasının İsrail’e vurulacak en somut darbelerden biri olacağı düşünülüyor. İşgalci İsrail rejiminin uluslararası arenada elinin kolunun bağlanması halinde Filistinlilere yönelik rahatça mezalimde bulunamayacağı bir gerçek olarak ortada duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir