Blog Post

Opec, Koronavirüs Pandemisi ve Eksi (-) Petrol İlişkisi

Petrol tarih boyunca farklı şekilleriyle günümüze kadar sürekli kullanılagelmiştir. Petrol ürünleri açısından baktığımızda büyük bir çeşitlilik görülüyor. Mesela MÖ 4000 yıllarında Babil’de kule yapımında petrolün bir ürünü olan asfalt kullanılmıştır. Buna ek olarak antik İran tabletlerinde petrolün sağlık ve aydınlatma alanlarında kullanıldığı ifade ediliyor.

Özellikle 1878 yılında Karl Benz tarafından keşfedilen benzinle çalışan içten yanmalı motorun ortaya çıktığı 19. yüzyıldan beri petrol, dünyada stratejik bir maden olarak görülüyor. Bunu takip eden sivil havacılığın yaygınlaşması ve özellikle plastik yapımı ve organik kimyada da petrol kullanılagelmektedir. Bu açıdan petrol günümüze kadar atılan siyasi ve ekonomik adımların sebebi olurken aynı zamanda ülke sınırlarının değişmesine muktedir bir maden olmuştur. Bilindiği gibi yakın günlerde petrol fiyatlarının eksiye düştüğü yönündeki bir haber muhtemelen dünyadaki her insanın gündemine girdi.

Şimdi akaryakıt istasyonuna gidince; üstüne bize para mı ödeyecekler? İşte araştırmamızda bunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle petrol fiyatının nasıl hareket ettiğini ve petrol piyasalarını anlamak için dünyada bir kartel görevi gören OPEC örgütünü ve petrol piyasasındaki etkisini anlamamız gerekiyor.

Samet GÖYDENİZ | UGSAM Araştırmacısı | Temmuz 2020
Yazının tamamına ulaşmak için | Tıklayın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir