Press ESC to close

Suudi Arabistan’da Değişim Rüzgarı

Ortadoğu’nun, en önemli güç odaklarından biri konumundakii Suudi Arabistan’ın, 2 yıl önce tahta oturan Kral Selman bin Abdulaziz ile başlayan değişim serüveni, son 6 ayda inanılmaz bir ivme kazandı.

Kral Selman’ın tahta çıktıktan sonra ülkeyi başka bir noktaya götüreceği sistemdeki kadro değişiklikleri ve sistem değişiklikleri ile kendisini belli etmişti. Selman, ilk adım olarak, ağabeyi Abdullah’ın aksi yöndeki kesin emrine rağmen, Mukrin bin Abdulaziz’i, sözümona şahsi talebi üzerine,  görevinden azletti. Ardından eski veliaht, aynı anneden ağabeyi Naif’in oğlu Muhammedi veliaht olarak atayan Selman, bir teamülü daha çiğneyerek kendi oğlu Muhammedi ise 2. veliaht olarak atadı.

Tahta geçen yeni Kralın, beklenenin aksine ülkede yaşanacak geniş çaplı değişim ve dönüşüm için temel oluşturduğu anlaşılmasına rağmen, bunun ne dereceye ulaşacağı çoğu kişi için öngörülebilir değildi.

Yeni Kralın iki Yıllık Dosyası

Kral, 2 sene zarfında ülke yönetimi ve kadrolarında yaptığı değişikliklerin yanında bölgede de aktif rol oynamaya başladı ve beklenmedik hamleler yaparak şaşırtmaya devam etti.

Abdullah KILINÇ | UGSAM Araştırmacısı | Eylül 2018
Yazının tamamına ulaşmak için | Tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir