Press ESC to close

Yemen Ellerinde Kirli Senaryolar

Yemen’e yönelik Mart 2015’te Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan “Kararlılık Fırtınası Operasyonu’na” ve ülkede yaşanan insani krize ilişkin dünyaya servis edilen bilgi ve haberlerin çoğunlukla çarpıtma olduğu ve bu haberlere sıkı bir sansür uygulandığı bugüne kadar birçok vesile ile kendisini kanıtladı. Hal böyle olunca sürecin gelişimine yeniden göz atmak isabetli olacaktır.

Uzun süren Osmanlı hakimiyetinden sonra İngilizler tarafından işgal edilen Yemen’de geçmişten beri varolan aşiret anlaşmazlıkları ve yaşanan çatışmalar, son yüzyılın politik olarak şekillenmesine ciddi oranda zemin hazırlamıştır. Suudi Arabistan’ın tüm İslam dünyasında Sovyet tehlikesine karşı “müttefiklerinin” istek ve desteğiyle vahabilik düşüncesini yayma çalışmaları, Yemen’de de yeni bir sosyo-politik ortam oluşturmuştur. Öncesinde güneyde sosyalist yapılar olmak üzere kuzey ve güney diye ikiye bölünmüş olan Yemen sahnesinde ABD ve İngiltere’nin kurguladıkları ayrıştırmacı mezhep senaryoları Suudi Arabistan’ın desteklediği aşiretler eliyle açıkça sahneye koyulmaya başlandı. Dolayısıyla ülkede mezhebi ve kavmiyetçi anlayışın yükselmeye başlamasıyla birlikte Yemen, sahip olduğu jeopolitik konum ve stratejik pozisyon itibariyle de bölgede özellikle Siyonist proje açısından bir dayanak ve sıçrama noktası olmaya aday olmuştur.

İşte tüm bu gelişmeler ışığında 2011 yılında Tunus’ta ve Mısır’da başlayan adına “Arap Baharı” dedikleri süreç, Yemen’de de 40 yıllık diktatör Ali Abdullah Salih’in devrilmesi sonrasında ülkenin Emperyalist ve Siyonistlerin hegemonik politikalarına başkaldırışına evrilmiş ve Suudi Arabistan’ın desteklediği Abdurrabbuh Mansur Hadi liderliğindeki kadronun yönetim anlayışındaki sıkıntılar yüzünden yeni bir ayaklanmaya ev sahipliği yapmıştır.

Enes Berat GÜRLER | UGSAM Araştırmacısı | Ekim 2018
Yazının tamamına ulaşmak için | Tıklayın

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir